انواع تکنولوژی های دوربین مداربسته

انواع تکنولوژی های دوربین مداربسته

HD-CVI , HD-TVI , AHD , HD-SDI , IP , Analog

مجموعه فنی مهندسی ایمنیزه | امروز میخواهیم تفاوت بین تکنولوژی های دوربین های مداربسته را در برند های مختلف مقایسه کنیم ، لطفا نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید .


HD CVI logo - انواع تکنولوژی های دوربین مداربسته

HD-CVI شرکت داهوا

در سال ۲۰۱۲ ، کمپانی چینی داهوا “Dahua” استاندارد HD-CVI را برای ارائه سیستم های مداربسته HD ، معرفی کرد . ‏HD-CVI‏ ( مخفف ‏High Definition Composite Video Interface )، تکنولوژی ای برای ارائه تصاویر با رزولوشن HD بر روی بستر کابل کواکسیال بود که محدودیت های دوربین های آنالوگ از جمله ارائه تصاویر تا رزولوشن ۱۰۸۰P و انتقال تصاویر تا فاصله ۵۰۰ متر را ارتقا داد . گارانتی داهوا در ایران


HD TVI LOGO - انواع تکنولوژی های دوربین مداربسته

HD-TVI شرکت TechPoint

کمپانی آمریکایی با تجربه Techpoint همچون داهوا در سال ۲۰۱۲ ، تکنولوژی خود با نام HD-TVI ( مخفف ‏ ‏‎High Definition Transport Video Interface ) را ارائه کرد ، همانند HD-CVI ،در HD-TVI هم تا رزولوشن ۲ مگاپیکسل پشتیبانی می شد با این تفاوت که حداکثر فاصله کابل کشی در تکنولوژی HD TVI ، ۳۰۰ متر می باشد . این فاصله از HD-CVI و AHD که تا ۵۰۰ متر ‍پشتیبانی می کردند ، کمتر بود. کمپانی TVT به دلیل متن باز بودن این تکنولوژی توانسته HD-TVI را توسعه داده و محدودیت ارسال تصاویر را تا ۵۰۰ متر در HD-TVI افزایش دهد و به نام خود ثبت و عرضه کند . از طرف دیگه کمپانی هایک ویژن هم نسخه بهینه شده خود با قابلیت انتقال تصاویر تا ۵۰۰ متر با نام Turbo HD عرضه کرده است. این ۳ انشعاب از تکنولوژی HD-TVI در صورتی که مصرف کننده نیاز به انتقال تصاویر تا بیشتر از ۳۰۰ متر باشد تا حدودی میتواند استفاده کاربران را با مشکل روبرو سازد.


AHD logo 1 - انواع تکنولوژی های دوربین مداربسته

AHD شرکت Nextchip

کمپانی کره ای Nextchip تکنولوژی خود با نام AHD ( مخفف Analogue High Definition ) با کمی تاخیر نسبت به دو رقیب دیگر در سال ۲۰۱۳ ارائه کرد که ویژگی های مشابه HD-CVI را دارا بود .AHD در ابتدا تنها تا رزولوشن ۱٫۴ مگاپیکسل را پشتیبانی کرد که به ahd1.0 معرف شد . ولی در ابتدای سال ۲۰۱۵ بود که Nextchip اقدام به ارائه نسخه ۲ مگاپیکسلی سیستم خود به نام AHD2.0 کرد. هر چند که به دلیل شکایت داهوا از این شرکت ، موجب تاخیر ارائه این محصول به بازار شد ولی در نهایت این شرکت توانست نسخه دوم خود را به بازار عرضه کند .
کمپانی داهوا مدعی شد که در ‏HD-TVI‏ و ‏AHD‏ از ‏تکنولوژی ‏CVI‏HD- کپی برداری شده، ‏بخصوص نسخه دوم ‏AHD‏ ‏‎(AHD 2.0)‎‏ که ‏داهوا‏ معتقد بود یک کپی برداری کامل بوده است و با استناد بر همین ادعا علیه این دو شرکت شکایت تنظیم کرد هر چند که هیچ گاه نتوانست از فروش محصولات AHD جلوگیری کند .


خصوصیت های بارز مشترک بین سه سیستم

  • تمامی آنها تا رزولوشن ۲ مگاپیکسل با کیفیت مشابه پشتیبانی می کنند
  • تمامی آنها از کابل کواکسیال برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند که ویژگی مهمی در بروز رسانی سیستم های آنالوگ قدیمی محسوب می شود . زیرا برای بروز رسانی نیازی به تعویض کابل کشی نیست و تنها تعویض تجهیزات کفایت میکند.
  • فاصله طولانی کابل کشی تا ۵۰۰ متر برای انتقال اطلاعات در مقایسه با فاصله ۱۰۰ متری در HD-SDI و دوربین های IP
  • بدون مشکل تاخیر و افت فریم در تصاویر در مقایسه با سیستم های IP

یکی از موارد قابل توجه دوربین های HD-CVI نداشتن قابلیت اتصال مستقیم به تلویزیون است که الزما برای مشاهده تصویر باید دوربین را به دستگاه ضبط متصل کرد .در مقابل دروبین های AHD در صورتی که خروجی ۹۶۰H داشته باشند می توان به صورت مستقیم به تلویزیون وصل کرد. از این رو دوربین های AHD با سیستم های ضبط D1 و P960H سازگاری دارد . که مزیت مهمی نسبت به HD-CVI محسوب می شود.

همچنین دستگاه های ضبط AHD می توانند قابلیت هیبریدی داشته باشند به این معنی که می توان به طور همزمان به دوربین مگاپیکسلی AHD و آنالوگ به دستگاه ضبط متصل شوند . لازم به ذکر است که باید کانال های دستگاه ضبط به صورت زوجی ، روزولوشن مشابه ای داشته باشند ، برای مثال نمی توان کانال ۱ را به دوربین آنالوگ و کانال ۲ را به دوربین AHD وصل کرد .برای کارکرد صحیح باید به کانال ۱و ۲ روزولشن یکسان ( یا ۹۶۰H یا ۷۲۰P و یا ۱۰۸۰P ) و کانال ۳ و ۴ هم روزولوشن یکسان داشته باشند .

در دستگاه های ضبط HD-TVI هم می توانند با اضافه کردن یک چیپ همچون AHD با سیستم های آنالوگ سازگاری پیدا کنند .

جدول مقایسه تکنولوژی های دوربین مداربسته

 

مشخصه۹۶۰H)Analog)HDCVIHDTVIAHDHD-SDIIP
نوع سیگنالآنالوگآنالوگآنالوگآنالوگدیجیتالدیجیتال
کیفیت تصویراندکخیلی خوبخیلی خوبخیلی خوبعالیعالی
رزولوشن تصویر۷۰۰TVL۷۲۰P/1080P۷۲۰P/1080P۷۲۰P/1080P۷۲۰P/1080P۷۲۰P/1080P/ بالاتر تا ۴K
خروجی آنالوگ ۹۶۰Hداردنداردنداردداردنداردندارد
فاصله انتقالخیربلهبلهبلهخیربله
نوع کابلکواکسیالکواکسیالکواکسیالکواکسیالکواکسیالCAT
کیفیت کابلزیادمتوسطمتوسطمتوسطزیادزیاد
انتقال صداخیربلهخیربلهخیربله
انتقال فرمان دیتاخیربلهبلهبلهبا تجهیزات جانبیبله
هزینه تجهیزاتکممتوسطمتوسطکمزیادزیاد
هزینه و ‍پیچیدگی نصب و پشتیبانیکمکمکمکمکمزیاد
نوع تکنولوژیمتن بازاختصاصیمتن بازمتن بازمتن بازمتن باز

دانلود لیست مقایسه تکنولوژی های دوربین مداربسته به صورت PDF

دانلود لیست مقایسه تکنولوژی های دوربین مداربسته به صورت JPG (عکس)

resolution comparison 2 1024x576 - انواع تکنولوژی های دوربین مداربسته

تکنولوژی های دوربین مداربسته

در حال حاضر HD-CVI به واسطه پشتیبانی و فروش مستقیم خود کمپانی داهوا مسیر رو به رشدی را طی می کند و روز به روز بر محبوبیتش افزوده می شود

HD-TVI توسط شرکت TechPointپشتیبانی می شود که سابقه طولانی در صنعت دوربین و ساخت پردازنده های دستگاه آنالوگ دارد . همچین به دلیل اپن سورس بودن از این تکنولوژی در صدها شرکت از جمله هایک ویژن که بزرگترین تولید کننده دوربین های مدار بسته است استفاده می شود . البته هایک ویژن با ارائه تکنولوژی بومی خود با نام Turbo HD که نمونه بهینه شده HD-TVIمی باشد ،سعی در جدا کردن مسیر و متمایز نشان دادن خود با سایر شرکت ها و برند های تولیدکننده درجه ۲ و ۳ HD-TVI ، و همچنین ایجاد رقابتی با رقیب دیرینه خود‌ ، داهوا را دارد . به طوری که بر خلاف تبلیغات انجام شده ۹۰ در صد دوربین های دیگر شرکت های تولید کننده TVI ، با دستگاه های هایک ویژن سازگاری ندارند .

AHD با این که توسط هیچ تولید کننده ای بزرگی حمایت نمی شود ولی قیمت اقتصادی و مناسب آن نسبت به HD-CVI و HD-TVI و همچنین سازگاری با سیستم های آنالوگ قدیمی باعث شده تا مصرف کنندگان بسیار را جذب کند و رفته رفته رقیبان خود را جا بگذارد .

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]